mavi mezgit ne demek, nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

mavi mezgit anlamı Lat.Micromesistius poutassou
Derinsu mezgiti.
Sponsorlu Bağlantılar

mavi mezgit ile en alakalı sözcükler ve anlamı

 • derinsu mezgiti:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  derinsu mezgiti anlamı Lat.Micromesistius poutassou
  Boyları 40 cm olabilen, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, sırtı gümüşi mavi yanlar ve karnı gümüşi rekte olan mezopelajik bir tür, mavi mezgit.

  Devamını Oku
 • mezgit:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  mezgit anlamı İng. whiting Lat.Gadus merlangus Alm. Wittling Fr.léand
  Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, mezgitgiller (Gadidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta, eti çok lezzetli, Avrupa ve türkiye denizlerinde yaşayan bir tür. Mezid.

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

  mezgit anlamı Lat.Gadus merlangus Fr. merlan
  (zooloji)

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  mezgit anlamı Lat.Merlangius merlangus
  Kemikli balıklardan, mezgitgiller (Gadidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta olabilen, eti çok lezzetli, Avrupa ve türkiye denizlerinde yaşayan bir tür, mezit.

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  mezgit anlamı İng. whiting Alm. Wittling Fr. léand
  (anlamdaş. mezid, Gadus merlangus), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının mezgitgiller (Gadidae) familyasından (bakınız») bir balık türü. Uzunluğu 25 cm. Eti çok lezzetlidir. Avrupa ve türkiye denizlerinde yaşar.

  Güncel Türkçe Sözlük

  mezgit anlamı
  is. hay. b. Mezgitgillerden, Avrupa ve türkiye denizlerinde yaşayan, uzun vücutlu, büyük ağızlı, eti lezzetli bir balık, tavuk balığı (Gadus merlangus).

  Türkçe – İngilizce

  mezgit anlamı
  isim
  1) whiting

  “mezgit” için örnek kullanımlar

  Dipte ya da dibe yakın derinliklerde yaşayan mezgit, morina ve yassıbalıkları avlamak için yem olarak karides, midye ve solucan tercih
  Kaynak: Balıkçılıkmısır unundan çerkes pastası Lazlar’ın ise Kara Lahana yemekleri meşhur olup,kışları hamsi ve mezgit köyün vazgeçilmez yemekleri arasındadır.
  Kaynak: Karıncak, BafraHamsi, istavrit, palamut, torik, sargan, kefal, kötek, barbunya, mezgit, kalkan ve izmarit sâhillerde ve açıklarda avlanır. Orman varlığı
  Kaynak: Köroğlu, İneboluYerli balık türleri olan mezgit, tekir, dil, lipsöz, kırlangıç, istavrit balıklarının haricinde göç veya mevsim balığı olan karides, kefal
  Kaynak: Kurşunlu, KaracabeyEn fazla avlanan balıklar: İstavrit, mezgit, hamsi, tirsi, palamut, lüfer, sargan v.b gibi balıklardır. Köyde mısır, patates, fasulye,
  Kaynak: Salacık, Akçaabatmıhlaması, Hamsi kızartma, hamsi buğlama, hamsi böreği, mezgit tava, cırıtla, mısır unu ekmeği, mayıs helvası gibi geleneksel yemekleri vardır.
  Kaynak: Burunucu, BulancakKuzey Denizi yaklaşık 230 tür balığa ev sahipliği yapmaktadır. Morina , mezgit , merlanos , saithe , pisibalığı , dil balığı , uskumru ,
  Kaynak: Avrupa faunasıEn önemli balık türleri, mavi mezgit balığı , ringa balığı, istavrit ve uskumru dur. Eyalette balık çiftliklerinde üretilen balık
  Kaynak: Sogn og FjordaneBelli başlı göçmen balık türleri, palamut, lüfer, kolyoz, uskumru, torik, mezgit, hamsi, sardalya, vs. mevsimlere göre yer değiştirmeyen
  Kaynak: Marmara AdalarıBundan 10-15 yıl öncesi hamsi, kefal , barbun , kalkan , karagöz , yelken , mezgit , palamut , istavrit gibi deniz ürünleri bakımından
  Kaynak: Pazar, Rize

  Devamını Oku
 • kara mezgit:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  kara mezgit anlamı Lat.Gadella maraldi
  Boyları 30 cm kadar olabilen, rengi koyu, pektoral yüzgecinin başlangıcı anal yüzgecinin başlangıcıyla aynı hizada olup filamentli pelvik yüzgeç ışınları anal yüzgecin başlangıcına kadar uzanan, Akdeniz’de dağılım gösteren bir tür.

  Devamını Oku
 • bıyıklı mezgit:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  bıyıklı mezgit anlamı Lat.Phycis blennoides
  Birinci dorsal yüzgeci daha sivri ve uzun olan, ikinci dorsal yüzgeci benekli, 80 cm boya ulaşabilen, pelvik yüzgeci torakal pozisyonda ve iki ince uzantı biçiminde olan, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de dağılım gösteren kemikli bir balık türü.

  Devamını Oku
 • mavi balon balığı:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  mavi balon balığı anlamı Lat.Lagocephalus lagocephalus
  Boyları 60 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz’de dağılım gösteren, üst kısmı mavi–gri, alt kısmı beyaz olan bir tür.

  Devamını Oku
 • mavi anten balığı:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  mavi anten balığı anlamı Lat.Ancistrus dolichopterus
  Amazon orijinli, boyları 13 cm olabilen, vücut ve yüzgeçleri çok güzel, mavi ve sayısız beyaz noktalara sahip akvaryum balığı.

  Devamını Oku
 • mavi noktalı alaca levrek:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  mavi noktalı alaca levrek anlamı Lat.Aequidens pulcher
  Panama’da durgun veya yavaş akan sularda ve aynı zamanda bataklıklarda yaşayan, boyları 15 cm olabilen, yeşilimsi mavi ton üzerinde şarap kırmızısı renkli leke dizileri bulunan akvaryum balığı, mavi noktalı çiklit.

  Devamını Oku
 • büyük mavi köpek balığı:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  büyük mavi köpek balığı anlamı Lat.Prionace glauca
  Köpek balıklarından, gri köpek balıkları (Carcharhinidae) familyasından, pektoral ve pelvik yüzgeçleriyle gözleri mavi, boyu 4 m olabilen, vücudu koyu mavi olan, tüm denizlerde yaygın olan bir tür, pamuk balığı.

  Devamını Oku
 • maviçürük:

  BSTS / Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü

  maviçürük anlamı Osm. mavileşme, maviçürük Alm. blaue Streifen
  Çam türü ağaçlarda mantarların sebep olduğu mavi görüntülü çürüme başlangıcı.

  Devamını Oku
 • mavi gurami:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  mavi gurami anlamı Lat.Ctenopoma nanum
  Funda balığı.

  Devamını Oku
Sponsorlu Bağlantılar