Çukurpelit ne demek, nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yerleşim Birimleri Sözlüğü

Çukurpelit anlamı
KasTamonu ili, Araç ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

"Çukurpelit" için örnek kullanımlar

Çukurpelit, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kaynak: Çukurpelit, Araç
Sponsorlu Bağlantılar

Çukurpelit ile en alakalı sözcükler ve anlamı

 • İhsangazi:

  Güncel Türkçe Sözlük

  İhsangazi anlamı
  öz. is. (ihsa’nga:zi:) KasTamonu iline bağlı ilçelerden biri.

  “İhsangazi” için örnek kullanımlar

  İhsangazi, Kastamonu ‘nun bir ilçesidir. Tarihçe: adı 1968 yılında belediye teşkilatının kurulması sırasında İhsangazi olarak değiştirilmiştir.
  Kaynak: İhsangaziAkkaya, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akkaya, İhsangaziObruk, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Obruk, İhsangaziKapaklı, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kapaklı, İhsangaziHocahacip, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Hocahacip, İhsangaziGörpe, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Görpe, İhsangaziEnbiya, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Enbiya, İhsangaziDağyolu, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dağyolu, İhsangaziBelençal, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Belençal, İhsangaziBedirgeriş, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bedirgeriş, İhsangaziAkkirpi, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akkirpi, İhsangaziBozarmut, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozarmut, İhsangaziKoçcuğaz, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Koçcuğaz, İhsangaziKızıleller, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kızıleller, İhsangaziKayapınar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayapınar, İhsangaziHaydarlar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Haydarlar, İhsangaziSarıpınar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Sarıpınar, İhsangaziÖrencik, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Örencik, İhsangaziİnciğez, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: İnciğez, İhsangaziHacıoğlu, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün eski adı Yukarı Avşar’dır. Eskiden Araç ilçesine bağlı idi
  Kaynak: Hacıoğlu, İhsangazi

  Devamını Oku
 • Kavakköy:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Kavakköy anlamı
  Ağrı ili, Murat bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Ankara ili, Beydili bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Ankara ili, Haymana ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Antalya ili, Kumluca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Artvin ili, Arhavi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Balıkesir ili, Dursunbey ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Burdur ili, Yeşilova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Çanakkale ili, Bolayır bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Çankırı ili, Bayramören ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Çankırı ili, Yapraklı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Çorum ili, İskilip ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Denizli ili, Çivril ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Elâzığ ili, Gözeli bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Elâzığ ili, Kovancılar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Eskişehir ili, Mihalıççık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Isparta ili, Keçiborlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  İçel ili, Kırobası bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  KasTamonu ili, Boyalı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  KasTamonu ili, Hanönü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  KasTamonu ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Kayseri ili, Kaynar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Kayseri ili, Yeşilhisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Kırıkkale ili, Delice ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Konya ili, Seydişehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Malatya ili, Darende ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Muğla ili, Yatağan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Sivas ili, Akçakışla bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Sivas ili, Akıncılar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kavakköy anlamı
  Sivas ili, Gürün ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Kavakköy” için örnek kullanımlar

  Kavakköy – Ağrı ilinin köyü. Kavakköy – Ankara ili Haymana ilçesinin köyü. Kavakköy – Ankara ili Nallıhan ilçesinin köyü. Kavakköy
  Kaynak: KavakköyKavakköy, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, YapraklıKavakköy, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: köyün adı köyde bulunan kavak ağaçlarından gelmiştir.
  Kaynak: Kavakköy, DeliceKavakköy, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, HanönüKavakköy, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, KumlucaKavakköy, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, DursunbeyKavakköy, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Kavak köyü Aşiret kavgalarından kaçıp geklerek buraya yerşleşmiş olan
  Kaynak: Kavakköy, SivriceKavakköy, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, KastamonuKavakköy, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köy dür. Mihallıççık ilçesinin en gelişmiş başlıca köylerindendir.
  Kaynak: Kavakköy, MihalıçcıkKavakköy, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Nallıhan toprakları çağlar boyu; Hititlerin, Friglerin, Britanya
  Kaynak: Kavakköy, NallıhanKavakköy, Muğla ‘nın Yatağan ilçesine bağlı bir köy. Tarihçe : Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, YatağanKavakköy, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının kara mustafa paşa döneminde bağdatdan gelen
  Kaynak: Kavakköy, YeşilhisarKavakköy, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, PınarbaşıKavakköy, Sivas ilinin Akıncılar ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, AkıncılarKavakköy, Artvin ilinin Arhavi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, ArhaviKavakköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihi ve Ekonomik yapısı: Ankara ili Haymana ilçesine bağlı olan Kavak Köyü,
  Kaynak: Kavakköy, HaymanaKavakköy, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, AraçKavakköy Beldesi(Gelibolu-Çanakkale) : Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı bir beldedir. TARİH : Beldenin tarihi Rumeli’den göç eden Türklere
  Kaynak: Kavakköy, Gelibolu

  Devamını Oku
 • Hanönü:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Hanönü anlamı
  öz. is. (ha’nönü) KasTamonu iline bağlı ilçelerden biri.

  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  hanönü anlamı
  Çarşı.

  Kemaliye *Alaşehir –Manisa

  “Hanönü” için örnek kullanımlar

  Hanönü, Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Kızılırmak ‘ın bir kolu olan Gökırmak vadisinde yer alan Hanönü ilçesinin batısında 1988 yılına
  Kaynak: HanönüAkçasu, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akçasu, HanönüKavakköy, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavakköy, HanönüKayabaşı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayabaşı, HanönüBölükyazı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bölükyazı, HanönüBağdere, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bağdere, HanönüDemircimüezzin, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur
  Kaynak: Demircimüezzin, HanönüYeniköy, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Yeniköy, HanönüKüreçayı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Küreçayı, HanönüHocavakıf, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Hocavakıf, HanönüHalkabük, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Halkabük, HanönüGökçeağaç, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gökçeağaç, HanönüGökbelen, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gökbelen, HanönüYılanlı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Yılanlı, HanönüSarıalan, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: arılı ve ağustosta sarıya büründüğü için. Kültür: Köyün gelenek ,
  Kaynak: Sarıalan, HanönüÇaybaşı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çaybaşı, HanönüYukarıçakırçayı, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: köyün 2000 yıl öncesine dayanan ilk yerleşimi gedik
  Kaynak: Yukarıçakırçayı, HanönüSirkeköy, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Coğrafya: Kastamonu iline 58 km, Hanönü ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  Kaynak: Sirkeköy, HanönüYenice, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Yenice, HanönüYeniboyundurcak, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur
  Kaynak: Yeniboyundurcak, Hanönü

  Devamını Oku
 • İnciğez:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  İnciğez anlamı
  Bartın ili, Amasra ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.İnciğez anlamı
  KasTamonu ili, Daday ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.İnciğez anlamı
  KasTamonu ili, Devrekâni ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.İnciğez anlamı
  KasTamonu ili, İhsangazi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “İnciğez” için örnek kullanımlar

  İnciğez, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: İnciğez, İhsangaziİnciğez, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: İnciğez, Devrekaniİnciğez, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adı bu köydeki kaya mezarlarından gelmektedir. Birbirine
  Kaynak: İnciğez, DadayBaşiğdir hanımlarının, Demirlinin İnciğez mahallesinden geçen suyun kaynağının çıktığı mağaradaki çamurlardan evlerini süslemeleri ve
  Kaynak: Başiğdir, EflaniAyrıca Kastamonu İnciğez ve Subaşı köylerinde Toygar Murat denilen 2 adet türbe mevcuttur. Birde küre bölgesinde toygarlar denilen köy
  Kaynak: Toygarlı, Cide

  Devamını Oku
 • Alınören:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Alınören anlamı
  KasTamonu ili, Araç ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alınören anlamı
  KasTamonu ili, Devrekâni ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alınören anlamı
  Kütahya ili, Hisarcık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Alınören” için örnek kullanımlar

  Alınören, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alınören, DevrekaniAlınören, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alınören, AraçRakımı 1.130 metre olan Kutlubeyler; Kutluhanlar , Saklar , İnkaya , Kızılçukur , Alınören ve Yoncaağaç köyleriyle komşudur.
  Kaynak: Kutlubeyler, Hisarcıkyöredeki İkizören, Tekeren, Toygaören, Alınören köy ve mezraları gibi). Tarihi 1402 yılında Timurlenk Cubuk Ovasında Yıldırım BEYAZIT’ın
  Kaynak: Pelitören, Araç

  Devamını Oku
 • Musaköy:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Musaköy anlamı
  Amasya ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  Çanakkale ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  Çankırı ili, Eldivan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  KasTamonu ili, Cide ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  KasTamonu ili, İnebolu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  KasTamonu ili, Tosya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Musaköy anlamı
  Kütahya ili, Aslanapa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Musaköy” için örnek kullanımlar

  Musaköy – Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı köy Musaköy – Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı köy Musaköy – Çankırı ilinin
  Kaynak: MusaköyMusaköy, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Musaköy, CideMusaköy, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Musaköy, İneboluMusaköy, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkındaki bilgi deli boga
  Kaynak: Musaköy, TosyaMusaköy Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında sağlam bilgi
  Kaynak: Musaköy, ÇanakkaleMusaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Musaköy, AmasyaMusaköy, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Musaköy, IlgazAncak halk arasında Musaköy olarak bilinirdi. Adı değişmeden önce tren istasyonunda bulunan levhada Musaköy yazmaktaydı. Ardından resmi
  Kaynak: Yeşilyurt, TokatEğerciler, Bicikler (anlamının “Sığır Çobanı” olduğu söylenmektedir) ve Mustafa Ağa Köyü (Halk arasında “Musaköy“) isimli mahalleleri vardır.
  Kaynak: Çukurköy, Ovacıkşimdiki adı Kipi), Kırka (Kirki), Sarıkaya, Büyük Vakıf, Musaköy (Musalar), Fındıcak (Leptokarya), Kavacık (Lefkimmi), Ilıcaköy
  Kaynak: Evros (il)O tarihlerde Çıkrık Köyü, Kalfetoğlan ve Musaköy adıyla anlatmaktadır. Adını Kaynağı. Köyün sırtını yasladığı Akdağ’ın etekleri,o yıllarda çam
  Kaynak: Çıkrık, ÇorumKöy merasından çıkan sulardan civar köyler olan Musaköy,Yapıldak ve Kangırlı köylerinin içme ve kullanma suyu temin edilmiştir.
  Kaynak: Kızılkeçili, ÇanakkaleGÖZ DENİLEN SU 6 (Başpınar,Terziköy,Çivi,Musaköy,Ayvalıpınar,Meşeli) KÖYÜ SULAR. Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri hakkında bilgi
  Kaynak: Başpınar, Göynücek

  Devamını Oku
 • Taşlıçay:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Taşlıçay anlamı
  öz. is. (taşlı’çay) Ağrı iline bağlı ilçelerden biri.

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Taşlıçay anlamı
  Bingöl ili, Karlıova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Taşlıçay anlamı
  Ordu ili, Gülyalı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Taşlıçay anlamı
  Van ili, Kocapınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Taşlıçay” için örnek kullanımlar

  Taşlıçay Ağrı ilinin bir ilçe sidir. Türkiye İran transit yolu üzerinde, Murat nehrinin kuzey kıyısında kurulmuştur. Doğudan Diyadin ve
  Kaynak: TaşlıçayTaşlıçay köyü Gülyalı ilçesine bağlı bir köydür. Köy muhtarı Necip SAĞLAM’DIR. Köy halkı büyük göçler vermiştir.
  Kaynak: Taşlıçay, GülyalıTaşlıçay, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Taşlıçay, ErcişGeçitveren, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Geçitveren, TaşlıçayBayıraltı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bayıraltı, TaşlıçayAşağıdumanlı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aşağıdumanlı, TaşlıçayAlakoçlu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köy Kürt asıllıdır. Kültür : Köyün gelenek , görenek ve yemek leri
  Kaynak: Alakoçlu, TaşlıçayGündoğdu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gündoğdu, TaşlıçayKumluca, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün asıl ismi Gundi Xaci Mohammed’dir, devlet tarafından sonradan
  Kaynak: Kumluca, TaşlıçayKumlubucak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Kumlubucak, TaşlıçayKaragöz, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Karagöz, TaşlıçayKağnılı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur
  Kaynak: Kağnılı, TaşlıçayGüneysöğüt, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Güneysöğüt, TaşlıçayDüzgören, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Düzgören, TaşlıçayDilekyazı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dilekyazı, TaşlıçayBoyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Boyuncak, TaşlıçayBayramyazı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Azerbaycan Türklerinden ve Kürtlerden oluşmaktadır.
  Kaynak: Bayramyazı, TaşlıçayAşağıtoklu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Aşağıtoklu, TaşlıçayAşağıesen, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aşağıesen, TaşlıçayAşağıdüzmeydan, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün tarihi çok eski olmakla beraber;ne zaman kurulduğu hakkında
  Kaynak: Aşağıdüzmeydan, Taşlıçay

  Devamını Oku
 • Uzunöz:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Uzunöz anlamı
  Ağrı ili, Tutak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Ankara ili, Nallıhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Antalya ili, Alanya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Bartın ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Bursa ili, Keles ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  KasTamonu ili, Küre ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Sinop ili, Durağan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Uzunöz anlamı
  Tokat ili, İğdir bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Uzunöz” için örnek kullanımlar

  Uzunöz – Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köy Uzunöz – Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köy Uzunöz – Antalya ilinin
  Kaynak: UzunözUzunöz, Antalya ilinin Alanya ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Orta Asya
  Kaynak: Uzunöz, AlanyaUzunöz, Sinop ilinin Durağan ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Kültür: Köyün en önemli yemeklerinden birisi de KEŞKEK’dir.
  Kaynak: Uzunöz, DurağanUzunöz, Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Uzunöz, KüreUzunöz, Bartın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Uzunöz, BartınUzunöz, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köy adını kurulduğu dereden almaktadır. KÖYÜMÜZÜN GELENEKLERİ VE YEMEKLERİ
  Kaynak: Uzunöz, ZileUzunöz, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Uzunöz, TutakUzunöz, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Uzunöz, NallıhanUzunöz, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: köyün tarihi bu civar ve yörenin ilk köyü olmakla bılınmektedir.
  Kaynak: Uzunöz, KelesMuhtarlık: 1989 – Tacettin Uzunöz: 1984 – Tacettin Uzunöz. Altyapı bilgileri: Köyde, ilköğretim okulu vardır, taşımalı eğitimden
  Kaynak: Ketenler, BoluTırılar | Toslak | Türktaş | Uğrak | Uğurlu | Ulugüney | Uzunöz | Üzümü | Yalçı | Yaylakonak | Yaylalı | Yenice | Yeniköy | Yeşilöz
  Kaynak: Antalya ilinin köyleriMuhtarlık: 1994 – İsmet Uzunöz: 1989 – Mehmet Ali Ünen: 1984 – Mehmet Ali Ünen: 1979 – Muharrem Derinboğaz: 1974 – Burhan Dönmez:
  Kaynak: Adiller, Eskipazar

  Devamını Oku
 • Kızılkese:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Kızılkese anlamı
  KasTamonu ili, Akkaya bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kızılkese anlamı
  KasTamonu ili, Taşköprü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Kızılkese anlamı
  Samsun ili, Mezraa bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Kızılkese” için örnek kullanımlar

  Kızılkese, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kızılkese, TaşköprüKızılkese, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kızılkese, KastamonuKızılkese, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: türkmen sülaler yaşamaktadır kızılkese köyü ismini kızıl kiliseden
  Kaynak: Kızılkese, VezirköprüTaş cami, Abdal Hasan Köyü Hamamı ve türbesi, Kornapa, Yazıhamit Kızılkese Camileri birer sanat eseri olup ayakta duran tarihi vesikalardandır.
  Kaynak: Taşköprü, Kastamonu

  Devamını Oku
 • Yayladere:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Yayladere anlamı
  öz. is. (yayla’dere) Bingöl iline bağlı ilçelerden biri.

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Yayladere anlamı
  Gümüşhane ili, Kale bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Yayladere” için örnek kullanımlar

  Yayladere ilçesi : Xolxol), Doğu Anadolu Bölgesi ‘nde Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Tarihçe: Yayladere; M.Ö. 2100 yıllarında Komukların ve
  Kaynak: YayladereYayladere, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. tarihinde rum ve ermeniler yaşamıştır. Kültür: gayet güzel yemekleri vardır
  Kaynak: Yayladere, GümüşhaneHasköy: Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir mahalle dir. Mahalle sınırları içerisinde bir de kaplıca bulunmaktadır.
  Kaynak: Hasköy, YayladereKorlu, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Korlu, YayladereAydınlar, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aydınlar, YayladereÇatalkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün eski adı Gimek idi sonradan Çatalkaya olarak değiştirilmiştir
  Kaynak: Çatalkaya, YayladereSürmelikoç, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Sürmelikoç (Çemizeyne) köyünün yerleşimi ve nereden gelindiği
  Kaynak: Sürmelikoç, YayladereBatıayaz, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Batıayaz, YayladereZeynelli, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Zeynelli, YayladereÇalıkağıl, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çalıkağıl, YayladereÇayağzı, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çayağzı, YayladereGünlük, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Günlük, YayladereDoğucak, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Doğucak, YayladereDalbasan, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dalbasan, YayladereKalkanlı, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kalkanlı, YayladereYaylabağ, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Yaylabağ, YayladereGüneşlik, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Güneşlik, YayladereBilekkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bilekkaya, YayladereSülbüs Dağı Bingöl ‘ün Yayladere ilçesinde bulunan bir dağ. Sülbüs Dağı Yayladere ilçesi’nin Kuzey Batısında yer almaktadır.
  Kaynak: Sülbüs Dağı

  Devamını Oku
Sponsorlu Bağlantılar