Çökeler ne demek, nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yerleşim Birimleri Sözlüğü

Çökeler anlamı
Bolu ili, Kıbrıscık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

"Çökeler" için örnek kullanımlar

Çökeler, Bolu ilinin Kıbrıscık ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kaynak: Çökeler, Kıbrıscık
Sponsorlu Bağlantılar

Çökeler ile en alakalı sözcükler ve anlamı

 • Bükeler:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Bükeler anlamı
  Ankara ili, Peçenek bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Bükeler” için örnek kullanımlar

  Bükeler, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir köy dür. Coğrafya: Ankara iline 126 km, Çamlıdere ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  Kaynak: Bükeler, ÇamlıdereAltındağ ilçesinin köyleri | : Bükeler, Çamlıdere | 06740 | Çukurören, Çamlıdere | 06740 | Dağkuzören, Çamlıdere | 06740 |
  Kaynak: Ankara ilinin köyleri

  Devamını Oku
 • keler:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  keler anlamı İng. angel shark Lat.Rhina squatina Alm. Meerengel Fr. ange de mer
  Köpek balıkları (Selachii) takımının, kelergiller (Rhinidae) familyasından, 1.5 m kadar uzunlukta, bir defada 20 yavru doğurabilen, ılık ve tropik denizlerde yaşayan bir tür.

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

  keler anlamı Lat.Rhina squatina Fr. ange de mer
  (zooloji)

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  keler anlamı Lat.Squatina squatina, Rhina squatina
  Köpek balıklarından, kelergiller (Rhinidae) familyasından, 1,5 m kadar uzunlukta olabilen, bir seferde 20 yavru doğurabilen, ılık ve tropik denizlerde yaşayan bir tür.

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  keler anlamı İng. angel shark Alm.Meerengel Fr. angedemer
  (Rhina squatina) Köpek-balıkları (Selachii) takımının kelergiller (Rhinidae) familyasından (bakınız») bir balık türü. Uzunluğu 1.5 m. Bir defada 20 yavru doğurur. Ilık ve tropik denizlerde geniş olarak yayılmıştır.

  Divanü Lügati’t-Türk

  keler anlamı
  keler, kertenkelelerin genel adı

  Güncel Türkçe Sözlük

  keler anlamı
  is. hay. b. Köpek balıkları takımının kelergiller familyasından, ılık ve tropik denizlerde yaşayan, uzunluğu 1,5 m kadar olan, bir defada 20 yavru doğuran bir balık türü, keler balığı (Rhina squatina).

  Tarama Sözlüğü

  keler anlamı
  Bir çeşit kertenkele, yılan ebesi

  Türkçe – İngilizce

  keler anlamı
  isim
  1) angelfish

  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  keler anlamı
  1. Kertenkele. 2. Gelişmemiş hayvan.keler anlamı
  1. Kaya oyukları, doğal mağara, in. 2. Kiler.keler anlamı
  Yaban ördeği.

  *Mudanya –Bursa

  keler anlamı
  Çadır.

  Yahyalı *Develi –Kayseri

  keler anlamı
  Kertenkele.

  *Kula Manisa

  keler anlamı
  Kaya oyuğu, mağara

  Adana, Osmaniye

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Keler anlamı
  İzmir ili, Menderes ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Keler anlamı
  Trabzon ili, Of ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “keler” için örnek kullanımlar

  Örnekler : Jamaika ‘da bir keler türü olan Anolis Conidae , karındanbacaklı cinsinden koni şeklinde kabuklara sahip bir sümüklüböcek türü
  Kaynak: Adaptif radyasyonToprak damlı evlerin tavanlarında keler türlerini yakalar. Dağılımı : Kafkasya Yunanistan (Kos ) , Irak , Iran , Afganistan , Pakistan ,
  Kaynak: Kocabaş yılan

  Devamını Oku
 • Mudurnu:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Mudurnu anlamı
  öz. is. (mudu’rnu) Bolu iline bağlı ilçelerden biri.

  “Mudurnu” için örnek kullanımlar

  Mudurnu, Bolu ‘nun bir ilçesidir. İl merkezine 52 km uzaklıktaki Mudurnu İlçesi eski Türk evleri bakımından önemli bir özelliğe sahiptir.
  Kaynak: MudurnuGölcük, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Gölcük köyü muhtarlığı aslen Gölcük,Tekirler, Harmanseki ve Coyup olamak
  Kaynak: Gölcük, MudurnuDelice, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Delice, MudurnuBulanık, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Daha önceleri Asma Tepesi mevkiinde iken 1969 yılında bugünkü yerine
  Kaynak: Bulanık, MudurnuTaşkesti, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine, bağlı bir beldedir . Nüfus ! : colspan 2 | Yıllara göre köy nüfus verileri | 2007 1560 |
  Kaynak: Taşkesti, MudurnuKurtlar, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kurtlar, MudurnuKeçikıran, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Keçikıran, MudurnuGökören, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gökören, MudurnuGürçam, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gürçam, MudurnuFındıcak, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Fındıcak, MudurnuDodurga, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dodurga, MudurnuDedeler, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dedeler, MudurnuBostancılar, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında net bir bilgi yoktur
  Kaynak: Bostancılar, MudurnuAvdullar, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri :Keşkek. Coğrafya
  Kaynak: Avdullar, MudurnuTopallar, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür.2005 yılında yapılan resmi değişiklikle köyün ismi Yazılar Köyü olarak
  Kaynak: Yazılar, MudurnuUzunçam, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyümüzün eski ismi Muzaygalardır. Köyümüzün yakınındaki çamların çok uzun
  Kaynak: Uzunçam, MudurnuKovucak, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kovucak, MudurnuKilözü, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kilözü, MudurnuGelinözü, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Gelinözü (merkez) , Alıç ve Güney mahallelerinden oluşur.
  Kaynak: Gelinözü, MudurnuDereköy, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dereköy, Mudurnu

  Devamını Oku
 • Alanköy:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Alanköy anlamı
  Amasya ili, Göynücek ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Amasya ili, Hamamözü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Ankara ili, Nallıhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Balıkesir ili, Yağcılar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Bolu ili, Göynük ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Burdur ili, Yeşilova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Çanakkale ili, Kirazlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  İzmir ili, Bayındır ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Kırşehir ili, Çiçekdağı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Konya ili, Akören ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Ordu ili, Akkuş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Ordu ili, Mesudiye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Samsun ili, Beşpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Samsun ili, Mezraa bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Samsun ili, Salıpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Sivas ili, Doğanşar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Tokat ili, Almus ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Tokat ili, Başçiftlik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Tokat ili, Karayaka bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Alanköy anlamı
  Tokat ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Alanköy” için örnek kullanımlar

  Alanköy – Amasya ili Göynücek ilçesinin köyü. Alanköy – Amasya ili Hamamözü ilçesinin köyü. Alanköy – Ankara ili Nallıhan ilçesinin
  Kaynak: AlanköyAlanköy, Sivas ilinin Doğanşar ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, DoğanşarAlanköy, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, ErbaaAlanköy, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, AlmusAlanköy, Bolu ilinin Göynük ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, GöynükAlanköy Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur. Kültür: Köyün gelenek ,
  Kaynak: Alanköy, ÇanakkaleAlanköy, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: çerkez köyü kafkas göçmeni. Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek leri
  Kaynak: Alanköy, TokatAlanköy, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köy dür. kirazı, kestanesi, cevizi, üzümü, pekmezi, fındığı, çileği, patatesi,
  Kaynak: Alanköy, BigadiçAlanköy, Tokat ilinin Başçiftlik ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, BaşçiftlikAlanköy, Ankara ilinin Nallıhan ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, NallıhanAlanköy, Amasya ilinin Hamamözü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve hakkında bilgi yoktur. köyümüzün
  Kaynak: Alanköy, HamamözüAlanköy, Samsun ilinin Salıpazarı ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alanköy, SalıpazarıAlanköy, Burdur ilinin Yeşilova ilçesine bağlı bir köy dür. Kültür: Ege ve Akdeniz kültürü görülmektedir. Coğrafya: Burdur iline 54 km,
  Kaynak: Alanköy, YeşilovaAlanköy, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe Kültür Coğrafya: Samsun iline 152 km, Vezirköprü ilçesine 33 km
  Kaynak: Alanköy, VezirköprüAlanköy, Amasya ilinin Göynücek ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Alan, Göynücekİlk ismi Alanköy olan yerleşkenin adı çevresindeki köy ve kasabalardan birçok arazi ve toprak satın almasıyla verilmiştir. Şimdiki Kıralan
  Kaynak: Kıralan, Çivril

  Devamını Oku
 • Bozyer:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Bozyer anlamı
  Bolu ili, Seben ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Bozyer anlamı
  Diyarbakır ili, Ergani ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Bozyer anlamı
  Erzurum ili, Karaköprü bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Bozyer anlamı
  Muğla ili, Fethiye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Bozyer anlamı
  Muğla ili, Göktepe bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Bozyer” için örnek kullanımlar

  Bozyer , Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı bir köy Bozyer , Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köy Bozyer , Muğla ilinin
  Kaynak: BozyerBozyer, Muğla ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: yakadaki BOZYER yerleşime uygun olmalı ifadesine göre konulduğu rivayet edilir.
  Kaynak: Bozyer, MuğlaBozyer, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozyer, FethiyeBozyer, Erzurum ilinin Karaçoban ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozyer, KaraçobanBozyer, Bolu ilinin Seben ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozyer, SebenBozyer, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozyer, ErganiYerleşmenin bulunduğu yer Bozyer Mevkii olarak bilinmektedir. Beyşehir Gölü ‘nün kuzeydoğu kesimine yakındır Araştırmalar : Yerleşme ilk
  Kaynak: Çukurkent Düz YerleşmesiAyrıca köylünün bir kısmı, daha önceden kendi mahallesi olan, fakat 1950’li yıllarda ayrılarak kurulan Bozyer Köyü’ne, 1980’li yıllarda
  Kaynak: Gökben, Fethiyebölge Ege Bölgesi | kaymakam SEDAT ATEŞ | belediye başkanı Nuray Bozyer | yüzölçümü 81 | yüzölçümü_ref | rakım 860 | rakım_ref | posta
  Kaynak: Kavaklıdere, Muğla

  Devamını Oku
 • Mengen:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Mengen anlamı
  öz. is. (me’ngen) Bolu iline bağlı ilçelerden biri.

  Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

  mengen anlamı
  1. Sonbaharda ekilen buğday. 2. Çavdar.mengen anlamı
  Bakır su kovası.

  *Gerede –Bolu

  mengen anlamı
  Büyük köpek.

  *Sungurlu –Çorum

  mengen anlamı
  İpek kozası.

  *Pınarbaşı –Kayseri

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Mengen anlamı
  Düzce ili, Yığılca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Mengen” için örnek kullanımlar

  Mengen Bolu ‘nun bir ilçesidir. Mengen ormanlık bir bölgedir ve yüksek yaylaları bulunmaktadır. Başlıcaları; Soğucak, Akçakoca, Bürnük,
  Kaynak: MengenMengen, Düzce ilinin Yığılca ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün tarihi hakkında bigi yoktur. Kültür: KÖYÜMZDEN DÜĞÜN ÇALGICILARI
  Kaynak: Mengen, YığılcaPazarköy Bolu ‘nun bir ilçesi olan Mengen ‘e bağlı bir beldedir. 1400 merkez ve 3200 köyleri ile birlikte toplam nüfusudur. Pazarköy
  Kaynak: Pazarköy, MengenGökçesu, Mengen ilçesinin 11 km batısında bulunan Gökçesu yöresinin tarihi milâttan önce devirlere rastlamaktadır. Yöre Bithynia
  Kaynak: Gökçesu, MengenHacıahmetler, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Mengen’in iki km yukarsında bir köydür. Köydekilerin geçimi hayvancılıktır.
  Kaynak: Hacıahmetler, MengenKöprübaşı, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Bilindiği gibi köyün hemen yanından geçen devrek çayı bulunmaktadır.
  Kaynak: Köprübaşı, MengenDemirciler, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Demirciler, MengenAkçakoca, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akçakoca, MengenAfşar, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Oğuzların Afşar boyundandır. Köy adını eski zamanlarda oba şeklinde
  Kaynak: Afşar, MengenNazırlar, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Nazırlar, MengenKayabükü, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayabükü, MengenKavacık, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kavacık, MengenKayışlar, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayışlar, MengenKayabaşı, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayabaşı, MengenKarakaya, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Karakaya, MengenKaracalar, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Karacalar, MengenEmirler, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Emirler, MengenDüzköy, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. düz köyde yasardı bir hasan istanbullu hasan. Kültür: Köyün gelenek , görenek ve yemek
  Kaynak: Düzköy, MengenBanaz, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Banaz, MengenAktepe, Bolu ilinin Mengen ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Bir rivayete göre, köyün doğusunda Narzanda, batısındaki Erenlerde, köyün
  Kaynak: Aktepe, Mengen

  Devamını Oku
 • Taşlıçay:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Taşlıçay anlamı
  öz. is. (taşlı’çay) Ağrı iline bağlı ilçelerden biri.

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Taşlıçay anlamı
  Bingöl ili, Karlıova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Taşlıçay anlamı
  Ordu ili, Gülyalı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Taşlıçay anlamı
  Van ili, Kocapınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Taşlıçay” için örnek kullanımlar

  Taşlıçay Ağrı ilinin bir ilçe sidir. Türkiye İran transit yolu üzerinde, Murat nehrinin kuzey kıyısında kurulmuştur. Doğudan Diyadin ve
  Kaynak: TaşlıçayTaşlıçay köyü Gülyalı ilçesine bağlı bir köydür. Köy muhtarı Necip SAĞLAM’DIR. Köy halkı büyük göçler vermiştir.
  Kaynak: Taşlıçay, GülyalıTaşlıçay, Van ilinin Erciş ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Taşlıçay, ErcişGeçitveren, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Geçitveren, TaşlıçayBayıraltı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bayıraltı, TaşlıçayAşağıdumanlı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aşağıdumanlı, TaşlıçayAlakoçlu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köy Kürt asıllıdır. Kültür : Köyün gelenek , görenek ve yemek leri
  Kaynak: Alakoçlu, TaşlıçayGündoğdu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Gündoğdu, TaşlıçayKumluca, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün asıl ismi Gundi Xaci Mohammed’dir, devlet tarafından sonradan
  Kaynak: Kumluca, TaşlıçayKumlubucak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Kumlubucak, TaşlıçayKaragöz, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Karagöz, TaşlıçayKağnılı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur
  Kaynak: Kağnılı, TaşlıçayGüneysöğüt, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Güneysöğüt, TaşlıçayDüzgören, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Düzgören, TaşlıçayDilekyazı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dilekyazı, TaşlıçayBoyuncak, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Boyuncak, TaşlıçayBayramyazı, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Azerbaycan Türklerinden ve Kürtlerden oluşmaktadır.
  Kaynak: Bayramyazı, TaşlıçayAşağıtoklu, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Köy halkı, Karapapak/Terekeme Türklerinden oluşmaktadır.
  Kaynak: Aşağıtoklu, TaşlıçayAşağıesen, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aşağıesen, TaşlıçayAşağıdüzmeydan, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün tarihi çok eski olmakla beraber;ne zaman kurulduğu hakkında
  Kaynak: Aşağıdüzmeydan, Taşlıçay

  Devamını Oku
 • İhsangazi:

  Güncel Türkçe Sözlük

  İhsangazi anlamı
  öz. is. (ihsa’nga:zi:) KasTamonu iline bağlı ilçelerden biri.

  “İhsangazi” için örnek kullanımlar

  İhsangazi, Kastamonu ‘nun bir ilçesidir. Tarihçe: adı 1968 yılında belediye teşkilatının kurulması sırasında İhsangazi olarak değiştirilmiştir.
  Kaynak: İhsangaziAkkaya, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akkaya, İhsangaziObruk, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Obruk, İhsangaziKapaklı, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kapaklı, İhsangaziHocahacip, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Hocahacip, İhsangaziGörpe, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Görpe, İhsangaziEnbiya, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Enbiya, İhsangaziDağyolu, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dağyolu, İhsangaziBelençal, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Belençal, İhsangaziBedirgeriş, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bedirgeriş, İhsangaziAkkirpi, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Akkirpi, İhsangaziBozarmut, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bozarmut, İhsangaziKoçcuğaz, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Koçcuğaz, İhsangaziKızıleller, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kızıleller, İhsangaziKayapınar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kayapınar, İhsangaziHaydarlar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Haydarlar, İhsangaziSarıpınar, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Sarıpınar, İhsangaziÖrencik, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Örencik, İhsangaziİnciğez, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: İnciğez, İhsangaziHacıoğlu, Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün eski adı Yukarı Avşar’dır. Eskiden Araç ilçesine bağlı idi
  Kaynak: Hacıoğlu, İhsangazi

  Devamını Oku
 • Çamyayla:

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Çamyayla anlamı
  Bilecik ili, Bozüyük ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  Bolu ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  Çanakkale ili, Eceabat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  Çanakkale ili, Kirazlı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  İzmir ili, Ödemiş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  Manisa ili, Selendi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.Çamyayla anlamı
  Sinop ili, Ayancık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Çamyayla” için örnek kullanımlar

  Çamyayla, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: köyümüz çam ağaçları arasında ve ovacık yaylasına yakın olması
  Kaynak: Çamyayla, SelendiÇamyayla, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının eski Türk dillerinde “yoz” davar, “gat” ise ağa yani davar
  Kaynak: Çamyayla, BoluÇamyayla Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çamyayla, ÇanakkaleÇamyayla, Sinop ilinin Ayancık ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çamyayla, AyancıkÇamyayla, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çamyayla, BozüyükTahminlere ve rivayetlere göre, köy bundan yaklaşık olarak 450-500 yıl kadar önce İçel(Mersin) ilinin Tarsus ile Çamyayla ilçeleri
  Kaynak: Kadıncık, ŞereflikoçhisarDoğuda Metristepe 1307 metre, batıda Çamyayla tepesi 1322 metre, Güneyde Kandilbayırtepesi 1320 metre ve kuzeyde 900 metre ile Kızıltepe
  Kaynak: BozüyükBatısındaki dağ yamacına gün doğusuna karşı kurulmuştur. Aşağıgüllüce , Çampınar ve Çamyayla köyleriyle komşudur. Köy halkı eskiden
  Kaynak: Çalıklı, Selendi

  Devamını Oku
 • Yayladere:

  Güncel Türkçe Sözlük

  Yayladere anlamı
  öz. is. (yayla’dere) Bingöl iline bağlı ilçelerden biri.

  Yerleşim Birimleri Sözlüğü

  Yayladere anlamı
  Gümüşhane ili, Kale bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

  “Yayladere” için örnek kullanımlar

  Yayladere ilçesi : Xolxol), Doğu Anadolu Bölgesi ‘nde Bingöl iline bağlı bir ilçedir. Tarihçe: Yayladere; M.Ö. 2100 yıllarında Komukların ve
  Kaynak: YayladereYayladere, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy dür. tarihinde rum ve ermeniler yaşamıştır. Kültür: gayet güzel yemekleri vardır
  Kaynak: Yayladere, GümüşhaneHasköy: Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir mahalle dir. Mahalle sınırları içerisinde bir de kaplıca bulunmaktadır.
  Kaynak: Hasköy, YayladereKorlu, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Korlu, YayladereAydınlar, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Aydınlar, YayladereÇatalkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün eski adı Gimek idi sonradan Çatalkaya olarak değiştirilmiştir
  Kaynak: Çatalkaya, YayladereSürmelikoç, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe : Sürmelikoç (Çemizeyne) köyünün yerleşimi ve nereden gelindiği
  Kaynak: Sürmelikoç, YayladereBatıayaz, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Batıayaz, YayladereZeynelli, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Zeynelli, YayladereÇalıkağıl, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çalıkağıl, YayladereÇayağzı, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Çayağzı, YayladereGünlük, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Günlük, YayladereDoğucak, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Doğucak, YayladereDalbasan, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Dalbasan, YayladereKalkanlı, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Kalkanlı, YayladereYaylabağ, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Yaylabağ, YayladereGüneşlik, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Güneşlik, YayladereBilekkaya, Bingöl ilinin Yayladere ilçesine bağlı bir köy dür. Tarihçe: Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kaynak: Bilekkaya, YayladereSülbüs Dağı Bingöl ‘ün Yayladere ilçesinde bulunan bir dağ. Sülbüs Dağı Yayladere ilçesi’nin Kuzey Batısında yer almaktadır.
  Kaynak: Sülbüs Dağı

  Devamını Oku
Sponsorlu Bağlantılar