birleşmiş solungaçlılar ne demek, nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

birleşmiş solungaçlılar anlamı Lat.Symbrabchii Alm. Symbranchiden Fr. symbranches
(Yun. syn: ile; brangchia: solungaç) Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımından, solungaç yarıkları karında bir tek yarık meydana getirecek şekilde birleşmiş, yüzme keseleri olmayan ve yılan balıklarına benzeyen türleri olan bir alt takım.
Sponsorlu Bağlantılar

birleşmiş solungaçlılar ile en alakalı sözcükler ve anlamı

 • birleşmiş-solungaçlılar:

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  birleşmiş-solungaçlılar anlamı Alm. Symbranchiden Fr. symbranches Syn,brankhia
  (Symbrabchii), (Yun. Syn = ile, Yun.brankhia =solungaç): Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının (bakınız») bir alt-takımı. Solungaç yarıkları karında birtek yarık meydana getirecek biçimde birleşmiştir. Yılan balıklarına benzerler. Yüzme keseleri yoktur. Çifte-solunumlugiller (Amphipnoidae) familyası (bakınız») vardır.

  Devamını Oku
 • birleşmiş solungaçlar:

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  birleşmiş solungaçlar anlamı Lat.Symbranchii
  Kemikli balıklardan, solungaç yarıkları karında bir tek yarık meydana getirecek biçimde birleşmiş, yüzme keseleri olmayan ve yılan balıklarına benzeyen türleri olan bir alt takım.

  Devamını Oku
 • keski solungaçlılar:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  keski solungaçlılar anlamı İng. elasmobranches Lat.Elasmobranchii Alm.Elasmobranchier Fr. plagiostomes
  (Yun. elasmos: keski; brangchia: solungaç) Balıklar (Pisces) sınıfından bir alt sınıf ya da modern sınıflandırmaya göre çeneli ağızlılar (Gnathostomata) üst sınıfından, kedi ve köpek balıklarını içine alan, iskeletleri kıkırdaktan yapılmış, bazı türlerinde plâkoyit tipte pul olan, solungaç yarıkları 5-7 çift, yüzme keseleri olmayan, heteroserk kuyruk yüzgeçleri olan türleri içine alan bir sınıf.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  keski solungaçlılar anlamı Lat.Elasmobranchii
  Çeneli ağızlılar (Gnathostomata) üst sınıfından, vatoz ve köpek balıklarını içine alan, iskeletleri kıkırdaktan yapılmış, plakoit pul tipine sahip, solungaç yarıkları 5–7 çift, yüzme keseleri olmayan, heteroserk kuyruk yüzgeçleri olan türleri içine alan bir alt sınıf.

  Devamını Oku
 • birleşmiş-solungaçlı balık:

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  birleşmiş-solungaçlı balık anlamı Alm. Kurzszhwanzaal
  (Symbranchus marmoratus): Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının çifte-solunumlugiller (Amphipnoidae) familyasından (bakınız») bir balk türü. Uzunluğu 1m. Güney Amerikada yaşar. Sular azaldığı zaman balçığa gömülür.

  Devamını Oku
 • keski-solungaçlılar:

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  keski-solungaçlılar anlamı İng. elasmobranches Lat.branchia Alm. Elasmobranchier Fr. plagiostomes elasmos
  (Elasmobranchii), (Yun. elasmos = keski, Lât. branchia = solungaç), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının (bakınız») bir alt-sınıfı. Modern sınıflandırmalara göre çeneli-ağızlılar (Gnathostomata) üst-sınıfına (bakınız») giren bir sınıf.Kedi ve köpek balıklarını içine alır. İskeletleri kıkırdaktan yapılmıştır. Pulları, eğer varsa, plakoyid tipdedir. Solungaç yarıkları 5-7 çifttir. Yüzme keseleri yoktur. Kuyruk yüzgeçleri heteroserktir. Dışkılıkları vardır. Devondan beri yaşamaktadırlar. Köpek-balıkları (Selachii) ve tüm-başlılar (Holocephali) takımlarını içine alır (bakınız»).

  Devamını Oku
 • ayakçıklılar:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  ayakçıklılar anlamı Lat.Pediculati, pediculus: küçük ayak
  Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımından, solungaç kapakları iyi gelişmiş ve deri ile örtülü, derileri pulsuz ve pürtüklü, göğüs yüzgeçleri sap biçiminde uzayarak ayakçıklara benzeyen, yüzme keseleri kapalı ve karın yüzgeci başın biraz gerisinde, solungaç açıklığı küçük bir delik hâlinde olan bir alt takım.

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

  ayakçıklılar anlamı Lat.Pediculati Fr. pédiculés
  (zooloji)

  BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

  ayakçıklılar anlamı Lat.pediculus
  (Pediculati), (Lât. pediculus = küçük ayak): Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının (bakınız») bir alt-takımı Solungaç kapakları iyi gelişmiş ve deri ile örtülüdür. Derileri pulsuz ve pürtüklüdür. Göğüs yüzgeçleri sap biçiminde uzayarak ayakçıklara benzer. Yüzme keseleri kapalı ve karın yüzgeci başın biraz gerisindedir. Solungaç açıklığı küçük bir delik halindedir. Fenerbalığıgiller (Lophiidae) familya(bakınız») vardır.

  Devamını Oku
 • art omuzlular:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  art omuzlular anlamı Lat.Opisthomi
  (Yun. opisthe: arkasında; omos: omuz) Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımından, yüzme keseleri kapalı, solungaç kapakları iyi gelişmiş ve deri ile örtülü, karın yüzgeçleri olmayan türleri olan bir alt takım.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  art omuzlular anlamı Lat.Opisthomi
  Balıklardan yüzme keseleri kapalı, solungaç kapakları iyi gelişmiş ve deriyle örtülü, karın yüzgeçleri olmayan türleri olan bir takım, Mastacembeliformes, Opisthomi.

  Devamını Oku
 • kıvırcık solungaçlıgiller:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  kıvırcık solungaçlıgiller anlamı İng. frilled sharks Lat.Chlamydoselachidae Fr.chlamydosélachidés
  (Yun. khlamydo: manto; selakhos: köpek balığı) Balıklar (Pisces) sınıfının, köpek balıkları (Selachii) takımının, çift omurlular (Diplospondyli) alt takımından, solungaç yarıkları saçaklı olan, kıvırcık solungaçlı balık (Chlamydoselachus anguineus) türü iyi bilinen bir familya.

  BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

  kıvırcık solungaçlıgiller anlamı Lat.Chlamydoselachidae
  Köpek balıklarından, solungaç yarıkları saçaklı olan, bir familya, yakalı köpek balıkları.

  Devamını Oku
 • arttan solungaçlılar:

  BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  arttan solungaçlılar anlamı İng. opisthobranches Lat.Opisthobranchia Alm. Hinterkiemer Fr. opisthobranches
  (Yun. opisthe: artta; brangchia: solungaç) Yumuşakçalar (Mollusca) dalının, karından ayaklılar (gastropoda) sınıfından, solunum organları (ktenidyum) yüreğin art bölgesinde yer alan, kabukları küçük olan ya da hiç bulunmayan, türlerinin hepsi er dişi olan bir takım. Saçaklı sümüklüböcek (Aeolis papillosa), doris (Doris), deniztavşanı (Aplysia) cins ve türleri iyi bilinir.

  Devamını Oku
 • solungaçlılar:

  BSTS / Asalakbilim Terimleri Sözlüğü

  solungaçlılar anlamı
  bakınız» çifteduyargalılar

  “solungaçlılar” için örnek kullanımlar

  Cardium Lamellibranchiata (yassı solungaçlılar) sınıfından olan, dış yüzeyinin yürek biçiminde ve birbirine eşit büyülükte oluşu nedeniyle
  Kaynak: Cardium (Kalp Midyesi)İstiridye. Yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu
  Kaynak: İstiridyeAlt sınıf: Elasmobranchii – Yassı solungaçlılar: Üst takım: Batoidea – Vatozlar ve tırpana balıkları: Üst takım: Selachimorpha – Köpek
  Kaynak: Köpekbalığı

  Devamını Oku
Sponsorlu Bağlantılar