adaylığını koymak ne demek, nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Güncel Türkçe Sözlük

adaylığını koymak anlamı
bir iş veya göreve seçilmek için kendini ileri sürmek: "Bankacılardan birkaçının kurgularıyla belediye başkanlığına adaylığını koymuştu." -M. Ş. Esendal.

Türkçe - İngilizce

adaylığını koymak anlamı
fiil
1) run
2) contest an election
3) put oneself forward
4) campaign
5) contest a seat
Sponsorlu Bağlantılar

adaylığını koymak ile en alakalı sözcükler ve anlamı

 • adaylık:

  Güncel Türkçe Sözlük

  adaylık, -ğı anlamı
  is. 1. Aday olma durumu, namzetlik: “Seçimlerde adaylık hakkının yalnız muayyen bir seçim dairesinde oturmuş olanlara tahsisi teklif ediliyordu.” –Y. K. Karaosmanoğlu. 2. Bir görevde yetiştirilme: Adaylık süresi.

  Türkçe – İngilizce

  adaylık anlamı
  isim
  1) candidacy
  2) nomination
  3) candidature

  adaylık eş anlamlısı

  namzetlik
  is. Adaylık.

  “adaylık” için örnek kullanımlar

  Süheyl Batum’dan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylık sinyali.Suhayl Batumi candidate signal Ankara Metropolitan Municipality.Kaynak: yenibursa.comAncak adaylık açıklamasını parti il merkezinde yaptı.However, the description of the nomination was the center of the party.Kaynak: bolugundem.comKılıçdaroğlu’ndan Sarıgül’e adaylık şartı!Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e condition of the nomination!Kaynak: haber7.comAdaylık teklif ettik benim çok eskiden tanıdığım bir arkadaş neticede kabul etti, girdi.A friend of mine I used to know I've been offered the nomination eventually agreed entry.Kaynak: kibrispostasi.com5’ten fazla ödül kazanan filmler : 14 kazandı: The Sea Inside (2004), 15 adaylık. 13 kazandı: ¡Ay, Carmela! (1990), 15 adaylık. (1992), 17 adaylık
  Kaynak: Goya Ödüllerisezonunda da çok başarılı oldu, özellikle 2008 yılının en iyi filmi dalında ve Ledger’ın Joker performansıyla birçok ödül veya adaylık elde etti.
  Kaynak: Kara Şövalye28 Şubat 1959), Tony Ödülleri ‘nde adaylık elde etmiş, Ovation Ödülü sahibi ABD’li aktris ve seslendirme sanatçısı. Biyografi
  Kaynak: Marcia Mitzman Gavennin en büyük ili İstanbul ‘un 2020 Yaz Olimpiyatları adaylığının Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylanması ve adaylık süreci.
  Kaynak: İstanbul 2020 Yaz Olimpiyatları adaylığıÖğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. Öğretmen lerden adaylık dönemi hariç 7 yılını dolduranlar Öğretmenlik Mesleği Kariyer
  Kaynak: Uzman öğretmenThe Curious Case of Benjamin Button , Doubt ve Frost/Nixon filmleri beş adaylık ile en fazla ödüle aday gösterilen filmlerdi.
  Kaynak: 66. Altın Küre ÖdülleriBasterds filmi dört (4) adaylık ile takip etmiştir Matt Damon , Sandra Bullock ve Meryl Streep oyunculuk dallarında ikişer adaylık almıştır.
  Kaynak: 67. Altın Küre Ödülleri

  Devamını Oku
 • adını koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  adını koymak anlamı
  karşılığını veya fiyatını kararlaştırmak: Bu evi alabilmemiz için adını koyalım.

  Türkçe – İngilizce

  adını koymak anlamı
  fiil
  1) name
  2) give a name
  3) make clear
  4) come to a decision
  5) name after

  “adını koymak” için örnek kullanımlar

  Sözde tarafsız, uygulamada taraf olan gerçeğin adını koymak demokrasi adına bir olumlu adımdır ve dürüstlüktür.The so-called neutral, in practice, put the name of the real party is a positive step in the name of democracy and honesty.Kaynak: turktime.com

  Devamını Oku
 • adaylık eğitimi:

  BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü

  adaylık eğitimi anlamı İng. probationary training Fr. stage
  Belli bir görev dalında çalışmak ya da görevle ilgili bir san kazanmak için gerekli koşulları ve yetenekleri taşıdıkları belgelenmiş kişilere o dalda göreve başlamadan önce belirli bir süre uygulanan eğitim.

  Devamını Oku
 • adaylık süresi:

  Türkçe – İngilizce

  adaylık süresi anlamı
  probationary period

  Devamını Oku
 • yoluna koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  yoluna koymak anlamı
  istenilen biçime getirmek, düzene koymak: “Arkadaşının mektebe alınması işini o hafta içinde yoluna koymuş.” –A. Ş. Hisar.

  Türkçe – İngilizce

  yoluna koymak anlamı
  fiil
  1) arrange
  2) straighten
  3) regulate
  4) clean up
  5) slot
  6) straighten out
  7) tune

  Devamını Oku
 • ortaya koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  ortaya koymak anlamı
  1) herkesin görebileceği yere koymak; 2) yaratmak, yapmak; 3) açıklamak: “En sonra da görüşlerini edebiyata kaçmayan bir açık yüreklilikle ortaya koydu.” –H. Taner.

  Türkçe – İngilizce

  ortaya koymak anlamı
  fiil
  1) put forth
  2) introduce
  3) present
  4) set forth
  5) produce
  6) prove
  7) exhibit
  8) execute
  9) propound

  “ortaya koymak” için örnek kullanımlar

  Bu artık tartışmanın anlamsız olduğunu bir kere ortaya koymak gerekir.This is no longer to be put in once the debate is meaningless.Kaynak: habervitrini.comBiz de kendi gücümüzü ortaya koymak için sahada olacağız.We will be on site to demonstrate their strength.Kaynak: ntvspor.netBizim için önemli olan kendi performansımızı ortaya koymak.Which is important for us to put forward their own performance.Kaynak: sporx.comTaraftarlar hem üzüntülerini hem de bize olan vefa borçlarını ortaya koymak için geldiler.Fans and grief as well as the fidelity of us have come to put forward their debts.Kaynak: sabah.com.tr

  Devamını Oku
 • yerine koymak:

  BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

  yerine koymak anlamı Osm. ikame Fr. remplacer
  (matematik)

  Güncel Türkçe Sözlük

  yerine koymak anlamı
  1) gibi görmek, saymak: “Hem de yetişkin, yosma bir kadın beni erkek yerine koymuştu.” –N. Cumalı. 2) yitirilen, elden çıkan bir şeyin, benzerini veya eşini sağlamak: Kaybolan kitaplarımı yerine koyamadım.

  Türkçe – İngilizce

  yerine koymak anlamı
  fiil
  1) replace
  2) posit
  3) put back
  4) bestow
  5) case
  6) clap
  7) put up
  8) relay
  9) slot into
  10) spot

  “yerine koymak” için örnek kullanımlar

  Harcadığı parayı yerine koymak için 15 bin liralık şans oyunu oynadı.Instead of spending the money to put a game of chance played for 15 thousand pounds.Kaynak: takvim.com.tr

  Devamını Oku
 • tefe koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  (birini) tefe koymak anlamı
  biri hakkında alaylı dedikodu yapmak: “Sonradan anlaşıldı ki adam hükûmeti tefe koymuş.” –T. Halman.

  Türkçe – İngilizce

  tefe koymak anlamı
  fiil
  1) give a roasting

  Devamını Oku
 • aklına koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  (bir şeyi) aklına koymak anlamı
  1) bir şeyi yapmaya kesin olarak karar vermek: “Fakat Ömer birinci mevkiye oturmayı aklına koymuştu.” –N. Hikmet. 2) çok istemek: “Bir düşünsün, meslekte kalmayı aklına koyuyorsa gecikmesin, vardiyaya buyursun.” –Z. Selimoğlu.

  Türkçe – İngilizce

  aklına koymak anlamı
  fiil
  1) resolve

  Devamını Oku
 • taşı gediğine koymak:

  Güncel Türkçe Sözlük

  taşı gediğine koymak anlamı
  gerekli bir sözü Tam zamanında ve yerinde söyleyerek karşısındaki kimseyi susturmak, zekice davranmak: “Fırsat çıkmışken kim bilir hangi uzak meseleden tutturup taşı gediğine koymak ve tenkit etmiş olmak için kaplarına sığamıyordu.” –M. Ş. Esendal.

  Türkçe – İngilizce

  taşı gediğine koymak anlamı
  fiil
  1) make a point
  kelime öbeği
  1) give as good as one gets

  Devamını Oku
Sponsorlu Bağlantılar